Küp Taşı

0 Comments

küp taş

Zeminlerin düzenlenmesi ve sert zemin peyzaj uygulamalarında kullanılan küp taşlar ve granit küp taşlar edilen uygulamalardır. Peyzaj uygulamalarında doğal taş işlerinde, granit küp taş, granit plak taş, granit bordür taşı, granit oluk ve granit blok olarak tercih edilerek kullanılırlar. Ayrıca beton küp taş uygulaması da bazı projelerde tercih edilmektedir. Bir ton küp taş kaç ‘yi yapabilir gibi gibi sorular sürekli sorulmakla birlikte taşın ebatlarına göre metre karesi değişmektedir. Bunların yanında bazalt küp taş ile yapılan çevre düzenlemeleri ve yol döşemeleri de tercih edilmektedir. Bire Ankara bölgesinde daha çok kaynağı bulunan andezit küp taş modelleri de tercih edilmektedir. Granit küp taş ölçüleri zeminin yapısına ve tercihe göre değişmektedir. Günümüzde granit küp taş İstanbul uygulaması ile İstanbul ve çevrelerine yaptığımız çalışmalar yer alırken granit küp taş Ankara uygulamamızda ise o bölgede yapılan çalışmalarımız kast edilmektedir.

Granit Küp Taş

Granit küp taşlar sağlam yapısı ve bozulmayan haliyle peyzaj işlerinde ve doğal kırma granit taşı olarak, sulu kesim ile bıçak kesimi şeklinde sert peyzaj uygulamalarında kullanabilir. Daha çok yurt içi müşterilerimize firmalara ve belediyeler ile resmi kurumlara doğal küp taş ve granit küp taş temin etmektedir.

Gelişmiş kesme ve kırma aletleri ile hazırlayan ve istenilen boy ve ebatlarda yurt içinde küp taş döşeme ustalarımız ile birlikte yurt içinde müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Küp taş döşeme ekibi olarak granit küp taşları istenilen boyutlarda ve en sık kullanılanları 4 X 6 granit küp taşı, 6 X 8 granit küp taşı ve 8 X 10 granit küp taşı şeklinde tercih yapılarak hizmet verilmektedir.

Granit küp taşı İstanbul

İstanbul granit küp taşı

İstanbul da granit küp taş uygulamaları başka illere göre daha çok kullanılan ve tercih edilen bir yerdir. Granit küp taş İstanbul ile neredeyse bir çok tarihi yerleri baz alarak döşemeleri tercih edilmiştir. Özellikle tarihi Camiler, Medreseler, Çeşmeler ve bir çok sayamadığımız yerlerde kullanıldığından granit küp taş İstanbul ile özdeşleşmiş denebilir.

1 ton küp ile kaç m² yer yapılır

Bir ton küp taşı ile kaç metre kare yer yapılı diye soracak olursak. Böylece Bunlardan küp taş ebatlarına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin 4×6 ebatlarındaki küp taşlar ile bir ton küp taşından 9 metrekareye kadar yapılıyor. Ancak iken 6×8 ebatlarındaki granit küp taşlar ile 7 yapılabilmekte ve 8×10 ebatlarındaki küp taşlar ile ise 5,5 metre kare boyutlarında yer yapılmaktadır. Bu hesaplamalar standart olmakla birlikte yapılan işçilikler ve tecrübeler sonucu hesaplanmaktadır.

Beton küp taşı

Beton küp taşlar Şehir kültüründe daha güzel, estetiktir. Böylece doğal görünümlü mekanların elde edilmesinde önemli bir yere sahiptirler. Fakat Özellikle Günümüz modern şehir dokusunun oluşmasında çok önemli zemin döşemeleri arasında yer almaktadır.

D
oğa şartlarına ve ağır yüke dayanan beton parke taşlarının sağlamlığı ve uzun ömürlü olması için tercih edilmektedir. Şehir kaldırım yollarda ve tretuar kaplamalarında ve sanayi alanları ile yollarında
vardır. Ayrıca araçların park alanında, ticaret merkezlerinde, otopark girişlerinden ve yoğun çalışmalara maruz kalan taşlar. Yıllarca kullanabileceğimiz alanlardır. Fakat Değişik renk seçenekleri ile mekanları canlandırır. Yinede Dekoratif zemin kaplama taşları ile betonun soğuk görüntüsüne renk katan taşlardır.

Beton küp taşların tercih sebepleri?

  • Genelde Kolay uygulanır
  • Yerli malzemeden üretilirler
  • Çalışmalar ekonomik kayıp söz konusu olamaz
  • Eski ve yeni malzeme ile uyum sorunu yoktur
  • Farklı renk, doku ve desen seçeneği
  • Suların birikintisini önler
  • Çevresel peyzaja uyum sağlar
  • Söküm sonrası tekrardan kullanılırlar
  • Granit küp taşlara göre ekonomik olurlar
  • Estetik ve sağlamdır

Bazalt Küp Taşı

bazalt küp taşı

Bazalt küp taşlar doğal görünüm denildiğinde ilk tercih olan granit ve bazalt küp taşlarıdır. Fakat Kullanılacak yere uygun farklı ebatlarıyla çözüm olan malzeme olmaya devam eder. Böylece Çalışmalarımızı gözden geçirdiğinizde işçilikle malzemenin değişmeyen bir bütün olduğuna karar vereceksiniz. Yine de Bazalt küp taşları, bahçe dekorasyonu, otopark zemin uygulamaları gibi farklı yerlerde kullanır. Ayrıca Bazalt Küp Taşları farklı ölçülerde uygun mekanlarda kullanabilirsiniz. 4X6, 6×8, 8×10 cm ebatlarında tercih ederek temin edebilirsiniz.

Granit Küp taşı ölçüleri

Yukarıda da belirtildiği gibi granit küp taşı ölçüleri 4X6 cm ebatlarındadır. Böylece daha çok minimalist tasarımlarda ve yerin şekline ve desenine göre tercih edilmektedir.

6X8 cm ebatlarında bulunan granit küp taş ölçülerindeki taşlardandır. Böylece yine tercih ve uygulanacak projeye göre değişir. Böylelikle Tamamen tercihe göre değişmektedir.

8×10 cm ebatlarında olan granit küp taşları ise en yaygın kullanılan taşlardır. Ancak daha çok tercih edilmesini sebebi büyük alanlara uygulanması daha iyi göründüğünden tercih sebebidir.

Andezit küp taşı

 küp taşı

Andezit küp taşları granit küp taşlarından biridir. Böylece renk olarak kırmızıya çalan bir küp taş modelidir. Fakat bu taşlarında farklı ebatları bulunmaktadır. Ama yaygın olarak tercih edilen bir küp taş modeli değildir. Ancak genelde desen olarak kullanılırlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Telefon Et