bordür kenar taşı döşeme

Granit Kenar Taşı

Bordür taşları anlamı kenar taşı anlamına gelmektedir. Kenar taşı yada Yol taşı çeşitleri kaldırım kenarlarında kullanılırlar ve süs bakımından şık bir görünüm sağladığı bilinmektedir.

Bordür Taşlarının Avantajları

  • Kaldırım ve refüjleri yoldan ayırırlar ve yol üstünden giden suları yağmur suyu kanalına yönlendirirler
  • Betondan üretilirler ve bu nedenle son derece dayanıklı malzemelerdir.
  • Dayanıklılığı uzun ömürlü olabilirler.
  • Granit küptaşı, doğal taş, kaldırım taşı, Arnavut kaldırımı gibi taş döşemesi yapılan yerlerin kenarlarına estetik bir görüntü ve koruyucu özelliği sağladığından tercih nedenidir.

Granit bordür kenar aşı genellikle 15x30x50 cm ebatlarında olup, uygulama yapılacak alanın kenarlarına göre değişebilir. Bazı müşterilerimiz doğal taş uygulaması yaptırdığı alanların tamamen doğal olmasını talep etmektedir. Bu nedenle uygulama bütünlüğünün tamamen doğal taş olması için beton bordür yerine kullanılacak taşdır.

Kenar taşları yada Bordür taşlarının kaldırım kenarlarında kullanıldığı için geçtiğimiz her kaldırımlı sokakta görmek mümkündür. Genele de farklı şekillerde ve desenlerde bordür bulunmaktadır. Genelde bordür ustalarında bildiği gibi ağaç bordürü, beton bordür veya geçmeli bordür sık karşılaşılan bordür modelleri arasındadır bulunmaktadır.

  • Ağaç bordürleri genelde ağaçların etraflarını korumak amacıyla kulanmak gerek;
  • Beton bordürü ise her türü kaldırımın kenarında kullanılırken geçmeli bordür modelleri genelde kavşaklarda;

Bordür Taş Model ve Renkleri Hakkında

Bordür kenar taşı modelleri veya renkleri yukarıda bahsedildiği gibi tercihe göre değişmektedir. Renkler olarak gri, turuncu, kahverengi ve açık kahverengi renkleri kullanılmaktadır.

Ölçülerine veya kaldırımın şekline göre Beton bordür modelleri ölçüleri 12x22x70, 15x30x70, 16x30x70 olarak bilinmektedirler. Yapılan yerin durumuna göre veya uzunluğuna göre bordür ölçüleri farklıdır. Güzel bir görünüm açısından genelde geçmeli modeller kullanılsa da kaldırımın yapısına göre olabilir. Güzel bir görünüm sağlaması için özellikle seçilmelidir. Kenar taşları veya Bordür taşları daha çok şehir kaldırımı açısından çevre mühendisleri yada peyzaj mühendisleri tarafından da çok tercih edilirler.

Bordür Fiyatları

Kenar taşı fiyatları yapılarına göre, çeşidine göre, ölçüsüne göre, modeline göre ve miktarına göre farklılık gösterir. Yapılan işin Ölçüsü arttıkça, model modernleştikçe ve adet arttıkça fiyatlar da artış gösterir. Bu nedenle öncelikle ölçünü alınması gerekir. Bu ölçüye göre model beğendikten sonra da fiyat araştırılması ile net olur. Bordür fiyatları firmanın kalitesine göre de farklılık gösterir.