Arnavut Kaldırım döşeme

Arnavut Kaldırımı ve Doğal taş ile birlikte Granit küp taş uygulamaları halk arasında Arnavut kaldırımı olarak da bilinmektedir. Doğal taşla yapılan Arnavut kaldırımı çeşitli ebatlarda olan Arnavut Kaldırımı ve Doğal taş geçmişten günümüze insanoğlunun yaşantısında büyük bir yer kaplamaktadır. Hatta Arnavut kaldırım taşı Demet SAĞIROĞLU şarkılara konu olmuş ve sevilen taş kaldırımlar haline gelmiş ayrıca çok da önemi bulunmaktadır. Doğal taş hem dayanıklılık açısından hem uzun süreli kullanım açısından hem de sağlık  açısından insan hayatında önemli bir değeri bulunmaktadır. Arnavut kaldırım taş ustaları iletişim

Arnavut kaldırım taşı tarihi

Çevremize baktığımızda doğal taştan yıllar öncesinde yapılan yapıların, doğal taştan yapılan kaldırımların ,doğal taştan yapılan yolların günümüze kadar geldiği halende sağlam bir şekilde insanoğluna fayda sağladığı anlaşılmaktadır. Günümüzde kimyasallarla yapılan malzemelerin doğal taşın yerini tutmadığı çok bariz belli olmaktadır. Osmanlı ve Selçuklu zamanlarında doğal taştan yapılan yapıların yüzyıllardır ayakta durduğu ama kimyasal malzeme kullanılarak yapılan yapıların yolların kısa ömürlü olduğunu görebiliriz.

Granit Arnavut Kaldırımı Ustalığı

Bu ustalardan Arnavut Kaldırım ustalığı sabır ve dikkatli bir işçiliktir. Günümüzde çoğu ustaların bu konuda becerileri tartışılır hale gelmiştir. Arnavut Kaldırımı döşeme ustaları yapılan işçiliğin kalitesi ve görselliği ayrıca sanatsal bir bakış açısıyla taşları belli ustalık ile döşemesi sonucu Arnavut kaldırımı günümüzden geleceğe taşınabilir. Granit küp taş ve doğal taş ile döşemesi yapılan sokaklar kaldırımlar ve özel seçkin alanlara hayat verir.

Arnavut kaldırım ustalık fiyatları belirli bir metrekare üzerinden fiyatlandırılır ancak doğal taş, granit taş, bazalt taşı gibi seçenekler bulunmaktadır. Zeminin şekli ve yapısına göre bir planlama yapılır ve işlemlere başlanır. Arnavut taşı kaldırımı ustası, granit küp taş ustası ve doğal taş ustası diye aranan bu sanatkar ustalar sayesinde caddeler kaldırımlar otopark girişleri, site özel yürüyüş yolları gibi alanlara doğal taşların döşenmesi sonucu kaldırım taşı veya granit taş ustalarının işçilikleri ortaya çıkar.

Arnavut kaldırım taşı döşeme işlemi

 Arnavut taşları çakması(yerine montajı) konusunda tecrübeli insanlara yaptırınız işe başlamadan önce  çakma çekiçlerini ve  Kompaktör  veya vibrasyon silindiri kontrol ediniz. Yoksa muhakkak talep ediniz. Bu taşların altına Alt yastık malzemesi olarak kabaca dag kumu kullanınız ve Taş tozu kullanmak durumunda kalırsanız, yıkanmış taş tozunu tercih ediniz.  Taş tozu mahsurları :  her yagmur ve saganaktan sonrası  taştozu çamuru üste çıkabilir.  Veya altta taş tozunun, tozlu kısımları eriyerek kısa zaman sonra yüzeyde odunlaşmaya başlar.  Üstelik taşlar taş tozu çamurunu emerek doğal parlaklığını kaybederler ve ölü ,soluk  cansız bir renk alır. Arasına derzlerine muhakkak 5/12  kırma bazalt agregası kullanınız şayet kum veya taş tozu kullanırsanız  kama vazifesi görmeyeceği için taşlar yüke maruz kalınca kısmi çökmeler ve bozulmalar başlar.  Taşları çakılmasını takiben Usta derz agregasını sermeli ve süpürge gezdirerek derzlerin dolması sağlanmalıdır. İş bitimi kompaktör den önce tamamen süpürülmeli ve kompakte edilmelidir. Kompakte işlemi sonunda tekrar derzler süpürge ile takviye edilmelidir   Ara derz vermeden önce saha kesinlikle kullanılmamalıdır. Granit küp taş uygulanacak  sahanın muhakkak 4 kenarının bordür, duvar veya başka elemanlarla sınırlanmış olmalıdır Aksi takdirde son 2veya 3 sıranın 400 doz  çimentolu harçla  zemine monte edilmesi şarttır