Granit Küptaşları

0 Comments
granit küp taşları

Granit küptaşları özelliği bakımından her yerde bulunmayan bit taştır.  Peyzaj uygulaması olarak daha çok sert zeminlere yapılan doğal taş granit küp taş ve granit taş malzemeleridir. Bu uygulamalar daha çok granit taş işçiliklerinde granit plak, granit bordür taşı, granit oluk, granit bordür uygulamaları olarak da adlandırılır 

Normalde Granit küp taşları kapsamı ok geniş ve birçok uygulama alanları vardır. Örneğin evlerimizdeki granit mermer yapılar banyo mutfak gibi birçok bölümlerde tercih edilmektedir. Oysa Granit taşlar ve granit küptaşları ise daha çok sert otopark önleri, bahçeler yollar gibi birçok alanda kullanılırlar. 

Granit KüpTaşları Özellikleri  

Granit küp taşlar sağlam yapısı ve dayanıklılığı ile ve ayrıca iyi bir granit küp taşı döşeme işçiliği ile daha da uzun ömürlü olarak devam etmektedir. Yine bu granit küp taşları peyzaj işlerinde olmak üzere doğal kırma granit olarak bulunur. Bunlar sulu kesim ve bıçak kesimi olarak da kullanılmaktadır. Fakat yirmi yıllın üzerinde granit küp taşı döşemeciliğimiz ile yurt içinde ve yurt dışında bu hizmetler verilmektedir. 

Taş ocaklarında bu granitler çeşitli ebatlarda kesimler veya kırma işlemleri yapılarak hazırlanmaktadır. Bu ebatlar genellikle 4×6 granit küp taşı, 6×8 granit küp taşı ve 8×10 granit küp taşı olarak üretilmektedir. Bu taşların bazalt taşı olarak da bulunmaktadır. Bazalt küp taşlar ise daha çok rengi bakımından biraz daha koyu olarak adlandırılmaktadır. 

Granit taşları Doğal taşlar arasında fark var. Oysa granit taşlar yüzeyleri daha keskin ve şekil verilebilir. Böylece taşlar olarak bilinir oysa ki doğal taşlar ise doğa da bulunur.

Bazalt Taşı ve Özellikleri

Volkanik taş kökenli olan bu taş,  Bazalt küp taşlar  sertliktir. Ayrıca uygun olan modellerinden  küp taşı, parke taşı, döşeme taşı vardır. Ayrıca   kaplama taşı, bordür taşı, oluk taşı, adım taşı ve harpuşta taşı gibi değişik şekillerde  üretilmektedir.   Bu Granit küptaşları daha çok   mimari şekillerde ve çevre düzenlemelerinde peyzaj düzenlemelerinde kullanılmaktadır. 

 

Bazalt taşının aranan özellikleri    

  • Suyu geçirmezler
  • Suda dağılmayan özelliği vardır
  • Siyah ve füme renklidir
  • Bazalt Taşı koku yapmayan bir taştır 
  • Kesicilerle kesildiğinde düzgün yüzeyleri oluşur.
  • Bazalt taşları doğallığı ile de tercih edilirler
  • Daha çok   İç Anadolu Bölgemizde Bazalt üretimi yönünden son yıllarda önem kazanmıştır

Bu özellikleri ile Bazalt Taşı birçok projede tercih edilen bir taştır.   Ayrıca Bu taşlar ülkemizde üretilmekte olup yurt dışına da ihracatı yapılmaktadır.  Bizim Ülkemizde ise daha çok kullanılan bazalttır. Fakat Bu küp taşı, bordür taşı, plak taşı ve oluk taşıdır. Yine de en çok tercih edilen istenilen ve   çevre düzenlemesine göredir.   4×6 bazalt taşı, 6×8 bazalt  taşı ve 8×10 bazalt taşı şeklinde  boyutları tercih edilmektedir. Granit küptaşları, dayanıklılıkları, kolay bakımı, estetiktir. Ancak görünümleri ve uzun ömürleri nedeniyle belediyelerin çeşitli açık hava alanlarında tercih sebebidir. Fakat ettiği döşeme malzemelerinden biridir. Ancak her belediyenin kendi fiyatı ve bütçesine göre döşeme malzemelerini seçer. Böylece bu nedenle kullanım alanları belediyeden belediyeye farklılık gösterir. İzmir Küptaş Döşeme tecrübeli granit küptaş utalarına ulaşmak oldukça zordur. Doğal küp taş uygulamaları için iletişime geçin.  Bu ustalara ulaşmak için küptaş ustası iletişim bölümünden internet sitemizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca granit küptaş döşeme ustaları sekmesinden de ulaşbilirsiniz. Yine küptaş utaları sosyal medya iletişim ve  youtube kuptaşutaları sekmemizden ulaşbilirsiniz. Yine Arnavut kaldırım ustaları ve bazalt taş ustaları sekmemizden de ulaşabilirsiniz. Ayrıca tüm küp taş ustalarına ulaşmak için bizleri arayabilirsiniz. İzmir küptaşı ustaları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Telefon Et