Bazalt Küp Taş

0 Comments
bazalt küp taşı

Bazalt Küp Taşı Bilgilendirme

Bazalt Küp Taş volkanik faaliyet sonucu oluşan kayalardan önemli olan taşlardan biri de bazalt taşlarıdır. Bu taşın diğer adı ise Gabro taş grubuna bağlı bir taş olup oldukça da değerlidir. Bazalt taşlar yanardağların patlaması sonucunda oluşan taşlardandır. O zaman bazalt küp taşlar da volkanik patlamalarından ardından çatlaklardan yeryüzüne sızan lavların soğuması sonucu ile büzülmesi şeklinde oluşmaktadır. Bu nedenle bazalt taşlar rengini volkanik yapıdan alır ve siyaha yakın bir renk alırlar. Daha sonra kırma yöntemi ile bazalt küp taşı haline getirilirler. Bu Bazalt küp taşları siyah renkte ve oldukça dayanıklıdırlar.

Oluşan Bazalt taşlarının plak bazalt taşı , bordür taşı, patlatma taş, oluk taşı gibi çeşitleri bulunur. Bu çeşitlerden birini de bazalt küp taşı oluşturmaktadır.

Bazalt küp taşların içerisinde demir, sülfat, magnezyum, olivin gibi elementler bulunur. Granit taşların dayanıklılığını bu içindeki meddeler artırmaktadır. Bazalt küp taşı bağlı bulunduğu bazalt kayaçları gibi altıgen şeklinde bulunmaktadır.

Daha çok Türkiye de en çok Doğu Anadolu’da bulunan bu taş genelde dekoratif amaçlarla kullanılır. Çeşitli boyutları olmakla birlikte bazı boyutlarda kesilip şekillendirilerek dekorasyon işlerinde ortaya güzel bir görüntü ortaya çıkması sağlanır. Bazalt küp taşları dekorasyon haricinde de farklı alanda kullanılan bir doğal taş çeşidi olarak bulunmaktadır.

Bazalt taşlar özellikle duvar ve yer döşenmesinde sıklıkla başvurulan taşlardandır. Geometrik yapısı ile küp şeklinde bulunduğundan bazalt küp taşı adı ile de anılmaktadır. Yoksa bu taşların normalde bazalt kayaçlardan herhangi bir farkı bulunmamaktadır.

Bazalt Doğal Küp Taş

Bazalt küp taşları bazalt kayaçların’dan elde edilir. Bu Bazalt taşlarından kayaçların’dan hiçbir farkı bulunmayan bu taşların bu şekilde anılmalarının sebebi taşların altıgen olmasından ileri gelir. İşte bu özellikleri sebebiyle bazalt küp taş adını alan bazalt taşları özellikle ev ve ofislerde dekorasyonlarda sıklıkla başvurulan yardımcı malzemelerdir.

Örneğin dekorasyonu sadece bazalt küp taşı kullanarak yaparken bazıları ise döşemelerine bu taşı katarak farklı bir görünüm elde etmeyi amaçlarlar. Doğal Bazalt küp taşları içeriğinde magnezyum, sülfat, demir ve olivin gibi doğal şeyler barındırmaktadır. Tüm bunlar da taşın farklı bir görünüme sahip olmasına ve dayanıklı olmasına zemin hazırlar. Bazalt doğal küp taşları dekorasyon dışında da kullanılmaktadır.

Tüm bahçenizin döşemesinde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Doğal Küp taşlar kum ya da çakıl taşları gibi dağılma yapmaz ve ortamı tozlandırmaz. Yolların parça parça kopmaz ve döşemeleri de oldukça basittir. Doğal taşların bir başka özelliği de mazottan, benzinden ya da yağdan etkilenmiyor olmalarıdır.

Buna benzer olumlu yönleri sebebiyle doğal bazalt küp taşlarını tercih edebilirsiniz. Üstelik bazalt küp taşlarını güvenilir firmalardan temin etmeniz doğal taşlara sahip olmanız açısından önem arz eder. Bundan dolayı firmamızı hiç düşünmeden tercih edebilirsiniz.

Bazalt Küp Taş Döşemesi

Bazalt küp taşların döşenmesi ile ilgili bu taşın yapısı gereği hem küp şeklindedir hem de kolaylıkla kesilerek biçimlendirilir. Dolayısı ile istenildiği ebatta üretimi yapılmaktadır. Taş döşeme firmamız olarak bazalt küp taşlarının döşenmesinin kolay olması için istenilen ebatta sipariş verilerek projeye uygun işler yapılmaktadır. Bazalt küp taşları projeye uygun şekilde desenli veya sade düz döşeme şeklinde tecrübeli ve dikkatli ustalarımız ile kalıcı eserler yapmaya devam etmekteyiz.

Küp taş döşeme işlerinde taş ocağından istenilen ebatta göre temin yoluna gidilmektedir. Kaldırım taşlarının haricinde evlerde, kurumlarda ya da iş yerlerinde de bazalt küp taş basitçe kullanılabilmektedir. Granit küp taş ustaları sayesinde işini iyi yapan bir usta ile bazalt küp taşlarını kısa sürede döşenebilir ve kalıcı görünümler yaratılabilir. Yine ustaların işini iyi bilmesi bazalt küp taşlarının görüntüsünü ve kalıcılığını en iyi şekilde yansıtabilmesi önemlidir. Neden diye soracak olursan taşın kalitesi ve görünümü ne kadar güzel olursa olsun iyi bir küp taş ustasının ustalık tecrübesi olmadığı zaman karşınızda güzel bir görüntü bulamazsınız. Bu nedenle işi yapan ustanın özellikle bazalt taşlarının döşenmesinde tecrübeli biri olmasına önem vermelisiniz.

Bazalt Küp Taş Fiyatları

Doğal taşlardan oluşan Bazalt küp taşının fiyatları piyasa koşullarına göre farklılık göstermektedir. Bu taşların fiyatları daha çok arz talep dengesine göre taş ocaklarından üretildiğinden dolayı fiyatları belirlemektedir. Örneğin yurt dışından talep fazla olduğundan yurt içinde taş miktarında azalama yaşanacağından talep bazen güçleşmektedir. Küp taş döşeme firmamız her koşulda uygun fiyat politikasına bağlı kalmaktadır. Yapılan işçilik metrekare ye göre ton bazında hesaplanmaktadır.

Türkiye’de tecrübeli ustalarımız sayesinde granit küp taş işlerinde tecrübeli ustalarımız mevcuttur. Küp taşlarının işçilik ve anahtar teslim fiyatları hakkında bilgi alınabilir. Yapılan projenin şekline ve işçilik maliyeti de göz önüne alınarak bir fiyatlandırma yapılarak bilgi verilmektedir. Telefon ile de aranması halinde ortalama maliyet hesabı çıkarılarak bir teklif verilebilir.

Bazalt taşı döşeme ustalığı

Küp taşlarının tonaj fiyatları alacağınız küp taşın büyüklüğüne göre fiyatlandırılır. Taşların ebatları genel olarak 4×6, 6×8, 8×10 cm olarak değişmektedir. Küp taş çeşitlerinden istediğinizi seçerek siparişinizi anında oluşturabilirsiniz. Bazalt küp taş ihtiyacınız var ancak konu hakkında bilgi sahibi değilseniz de web sitemiz adresinden gerekli desteği talep edebilirsiniz. Küp taşların boyutları kullanacağınız yere göre doğru bir şekilde seçmelisiniz.

Bazalt Küp Taş Ustası Döşeme

Bazalt küp taşları döşemeniz için bir küp taş ustasına ihtiyaç vardır. Çünkü taşı döşerken taşın döşeneceği alanın dolgu malzemelerinin doğru bir şekilde ayarlanmış olması gerekir. Eğer dolgu malzemeleri ne kadar doğru hazırlanır ve sürülürse bazalt küp taşlarınızın kullanım süresi de o denli artacaktır. Yapılan dolgular hem küp taşlarının yerine doğru bir şekilde oturmasının önüne geçer hem de kısa süre sonra taşların yerinden oynamamasına denen olur. Bazalt küp taşları genelde kaldırım ve yol yapımında kullanılır.

Yanlış döşenen küp taşlar kaza riskini de artırır. Bu nedenle ötürü döşeme işinden iyi anlayan taş ustalarına döşeme yaptırılmalıdır. Küp taşlar taşlar su, elektrik ya da doğal gaz çalışması yapılacağı zaman yerinden sökülebilir ve tekrardan döşenebilir. Küp taşları yolların haricinde evinizin ya da iş yerinizin garaj girişlerinde de bu taşları kullanabilirsiniz.

Kaldırımlarda ve yollarda olduğu gibi kendi özel binalarınızın önünde de zaman zaman taşların yerinden sökülmesi gerekebilir. Bu taşları düzgün bir biçimde yerinden sökülürse ustaları bu taşları yeniden kullanabilir.

Küp taş veya Bazal küp taş için ustalara ihtiyacınız varsa küp taş döşeme ustalarımız ile iletişime geçerek gerekli yardımı alabilirsiniz. Taş döşeme alanında uzmanlaşmış birçok ustamız bulunmaktadır. Önerdiğimiz ustalarımız kısa süre içerisinde döşeme işlemlerinizi tamamlayacaktır.

Bazalt Küp Taş Kullanım Alanları

Renk olarak bazalt küp taş içeriğinde renk olarak bulunan maddenin fazla bulunmasından dolayı koyu siyah renktedir. İçeriğinde manyetit bulunduğu için de bu bazalt taşları manyetik özellik göstermektedir.

küp taş döşeme firmamız olarak doğal bazalt üretiminde güvenilen firmalardan taş tedarik yapılmaktadır. başında gelmektedir. Bazalt küp taşlarının kullanım alanları oldukça geniştir. Kullanıldığı yerler insanların hayatını kolaylaştıran alanlardır.

Üstelik bazalt küp taşların parçaları ile demir yolunda rayların desteklenmesinde de kullanılmaktadır. Ayrıca yer karosu üretiminde, kaplama amaçlı kullanılan levha üretiminde ve binaların kaplanmasında da bazalt küp taşları kullanılır.

Anıtların yapımlarında ve daha birçok sanatsal alanda da bazalt küp taşlara başvurulmaktadır. Bu küp taşları sayesinde gerek sanatsal yapılar gerekse de bina ve yollar uzun süre kullanılabilirliğini yitirmemektedir.

Bazalt Küp Taş Üretimi

Bu taşların üretimi sadece doğal olarak bulunan yani piyasada yapay olarak üretilmeyen taşlardır. Doğada büyük kalıplar halinde parçalanarak çıkarılır. Bu taşların kullanılabilir hale gelmesi devlet tarafından istenilen gerekli izinleri almış olan firmaların işlemleri ile olmakta.

Sağlam geçmişi ve kaliteli üretim firmalar ve taş ocakları tercih edilmelidir. Ayrıca bazalt küp taşlarının üretimi gerekli izinleri almış olduğumuz bazalt ocaklarımızda yapılmaktadır.

Bu taşlar volkanik arazilerden çıkan bazalt taşları madenin çıkarıldığı alanda özel makineler daha ufak boyutlara. 4×6 cm, 6×8 cm, 8×10 cm olarak üretilirler.

Bilinen boyutların haricinde daha büyük ebatlarda parçaları da daha büyük parça ihtiyacı olan müşterilerimiz için ayırıyoruz.

4X6 cm taşlar genellikle villaların veya evlerin önünde bahçe düzenlemelerinde, yolların düzenlenmesinde yada araçların otopark alanlarında tercidir. Buralarda bu ebatlardaki taşların tercih edilme sebebiyse bu küçük taşların daha şık durmasıdır.

6×8 cm ebatlarındaki bazalt küp taşların ise genelde sitelerde, otopark alanlarında ve sitelerin yol girişlerinde tercih edilir. Bu ebattaki taşların seçilme sebebiyse bu taşların aralıklarının çok az olmasındandır.

8×10 cm ebadındaki bazalt küp taşları ise ağır tonajlı araçların geçtiği yollarda ve meydanlar ile diğer sokak aralarında kullanılmaktadır. Bu büyüklükteki taşların diğer boyutlara göre çok daha dayanıklı olmasıdır.

Bazalt Döşeme Nedir?

Bazalt taşın kullanımı direkt bazalt kayacının tek olarak kullanılması ya da bazalt taşın kullanılan döşemeyi güçlendirme amaçlı kullanılması şeklindedir.

Bunların yanı sıra Arnavut kaldırımı ile eski tip taşların hepsi de bu bazalt taşlardan meydana gelir. Bazalt Küp taş döşemeleri ayrıca şömine dekorasyonlarında, ev içinde ya da önündeki merdivenlerde de caziptir. Bazalt taş döşemeleri kamu binalarının ve özel binaların bahçe duvarlarında estetik görünüm verdiğinden sıkça tercih edilen bir yöntemdir. Bu Bazalt taşlarda aşırı soğuklarda ya da aşırı sıcak havalarda herhangi bir çatlama, kırılma, ufalanma meydana gelmez. Yine de Bazalt taş döşemelerinde güneş ışınları sebebiyle solma gibi durumlar ile de karşılaşmazsınız.

Parke Bazalt Taşı

Özellikle Bazalt Parke taşlarının kayaçları ve kullanım alanı çok geniş olan kayaçlar dır. Kullanım alanlarından biri de parke taşlarıdır. Bazalt parke taşı daha çok Belediyeler kaldırımlarda ve yollarda beton ve asfalt yerine bazalttan üretilen bazalt parke taşlarını kullanırlar. Yaşadığımız alanlarda da görebileceğiniz gibi bu bazalt parke taşları oldukça kolay döşenmekte ve yine uzun yıllar hiçbir şekilde deforme ve kırılma olmadan durmaktadırlar.

Bazalt Kaldırım Taşı

Şehir merkezlerinin sokaklarını süsleyen birçok parke taşı bazalt parke taşlarındandır. Bazalt kaldırım taşları taşların birbirine kolayca geçmesi için özel olarak üretilmiştir.

Bazalt Kaldırım Taşları

  • Plak Bazalt Taşı
  • Fırçalı Bazalt Taşı
  • Cilalı Bazalt Taşı

Özellikle taşlar birbirine takılırken kolay bir şekilde birbirine geçeceği için taş ustalarının işini de kolaylaştırmaktadır. Bazalt kaldırım taşlarının faydası ise döşendikleri yerde herhangi bir eğim olsa bile birbirine geçme olayı sayesinde taşlar sağlam ve dayanıklı olabilmesidir.

Bu taşların alt zemin kısmı iyi döşenmesi iyi olduğu zamanlar taşlarda oynama meydana gelmeyecektir. Üzerinden geçen ağırlık ne kadar olursa olsun taşlarda aşınma veya bozulma olmayacaktır.

Taş döşeme firması olarak taşların döşenmesinden sonra kompaktör yardımı ile gereklidir. Böylece sıkıştırmalara ve tesliminden önce denetimle kırık ya da bozuk taşları temizlemektedir. Taş döşemelerinde tecrübeli ustalarımız sayesinde işlemlerinizin kısa olması. Ve sürede bitmesi için ve özellikle zamanında bitmesi için gerekli çabayı göstermektedirler.

Bazalt Zar Taşı

Bazalt zar taşının diğer adı da bilinen bazalt küp taşıdır. Ayrıca bir diğer adı da bazalt parke taşıdır. Bazalt zar taşı bazalt kayaçlarından üretilen ve parke taşları yerine kullanılan taşlardır. Bu taşlar parke taşlarına göre daha kalındır. Bu taşların dayanıklılığı sebebiyle parke taşlarında sıklıkla karşılaştığımız kırılma ya da ufalanmaları bu taşlarda görmeyiz.

Taş döşeme firma çalışanları ve ekibi olarak işimizi düzgün ve belli bir tecrübeyle sağlam yapmaktayız.

Doğal Siyah Bazalt Küp Taşı

Doğal Siyah Bazalt küp taşı doğal yapılarıyla siyah bir görünüme sahiptir. Bu doğal siyah yapıdan ileri geldiği için de kullanıldıkça herhangi bir şekilde deforme olmaz. Siyah Doğal Bazalt küp taşı neredeyse 25- 30 yıla kadar kullansanız, taşlar doğal siyahlığını koruyacaktır. Tabi yapılan iyi bir işçilikle de bir o kadar önemlidir.

Boya içeriyi olan taşlar dış etkenlere bağlı olarak kısa zamanda renk kaybına uğrarlar. Bu Bazalt küp taşları siyahlık üzerindeki sürtünme ya da güneş ışınlarından etkilenerek kaybetmezler. Bazalt küp taşlar bir kez döşendiğinde çok büyük darbeler nedeniyle kırılmalar olur. Haricinde bir daha değiştirmenize gerek kalmaz. Granit küp taşlar gibi taşlar da oldukça dayanıklıdır.

Fakat granit küp taş gibi kayaçları bazalttan ayıran bazı özellikler vardır. Granit, bazalt taşa göre pahalıdır. Bu da granitin kaldırımlarda kullanılmasını engeller.

Bütün bunların dışında bazalt taşın doğal siyah rengi diğer taşlarda yoktur. Bu özellikler bazalt taşın kullanım alanını artırmaktadır. Üstelik bazalt maddesinin doğada bulunabilirliği de fazla olduğundan ücreti de çok daha ucuzdur.

Renksiz görünümlü olsa da bazalt taşlarının verdiği görünüm oldukça güzeldir. Bu doğal taşlar içinde bulunulan mevsim fark etmeksizin her mevsim. Bu taş kaplamalar hiçbir şekilde dış etkenlerden etkilenmemektedir. Üstelik asfaltlarda kış aylarında sık sık don yaşanmakta, bu da trafik kazalarına sebebiyet vermektedir.

Renk olarak siyah doğal taşlarda ise don ya da buzlanma yaşanmamaktadır. Bu taşları döşediğiniz zaman döşemenin bitmesinin hemen ardından yol trafik için yeniden açılabilmektedir. Beton yollardaysa bunun yapılabilmesi için saatlerin geçmesi gerekir. Yani siyah doğal bazalt taşlar sayesinde zamandan da tasarrufludur.

Bazalt Doğal Parke Küp Taşı

Doğal parke Küp taşları asfalt ; ucuza mal edilmekte, ayrıca onarım gibi masraflara gerek duymamaktadır. Genellikle gelişmesini tamamlamamış olan ülkelerin ekonomilerinde asfalt kaplamalar büyük bir yüktür. Bu olduğundan şehir içlerinde bazalt parke taşları tercih edilmelidir.

Daha çok ülkemizde yapılan yolların altına bakıldığında; Roma İmparatorluğundaki yollar yıllar boyunca bariz değişiklik olmadan kullanılmıştır. Bu yollarda bazalt küp taş kullanılmıştır. Roma İmparatorluğunun olduğu şehirlerde hala bu bazalt küp taşlarındandır. Sokaklarda neredeyse herhangi bir bozulma olmaz.

Hem Roma İmparatoruluğu dönemlerinde bazalt küp taşları kullanılarak yapılmıştır. Tarihi yapıların önlerinden tutunda köprülere varana kadar hala kullanılmaktadır.

Bazalt küp taşların derinliği normalde kullanılan parke taşlarının derinliğinden daha fazladır. Doğal Bazalt parke taşlarıysa kalın bir yapıya sahip olduğu için hiçbir kuvvetle kırılmazlar.

Hava şartlarına göre yağdığında taşların tabanına atılan kum ya da toprakta kaymalar meydana gelir. Bu kaymalar oluştuğunda da taşlarda kırılmalar meydana gelebilmektedirler.

Demek ki bu taşlar suyu geçirebilme özelliği taşırlar. Bunlara benzer özellik sayesinde yağmur suları taşların arasında akar ve toprağa gayet orantılı olarak dağılırlar. Bazalt doğal taşlar daha çok Avrupa araçların şehir içlerinde hız yapmalarını önlemek amacıyla da döşenmektedir. Üstelik bu taşlar döşendiğinde ayrı’yeten bir su kanalına gerek duyulmamaktadır.

Ayrıca fazla para harcanmasının önüne geçer. Bazalt taşların asfaltlar su geçirmediğinden biriken sular çamurla kanalizasyona ulaşmakta, bu çamurlar da boruları tıkamaktadır. Doğal bazalt taşlarda böyle bir durum söz konusu değildir. Kanalizasyon için kazı yapıldığından yeniden taş alımı yapılarak ek külfete girilmesinin önüne geçer. Granit küptaşı ve bazalt taşı ustalığı için iletişime geçip ve hizmet alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Telefon Et