Bazalt Taşı

0 Comments

Bazalt taşı, küp taş mimaride yüzyıllardır kullanılan volkanik taşlardan bir tanesidir. Bu Bazalt taşları bir granitin dayanıklılığına sahip olsa da, bir kireç taşının renklerine, işaretlerine ve inceliğine sahiptirler. Bazalt taşlarrenk bakımından nötr bir taştır ve asidik gıdalara maruz kaldığında aşınmaz, ayrıca bu özelliği de onu mutfak tezgahının popüler malzemesi haline getirir. Yine de Bazalt taşlarda desen uygulamalarında tercih edilen taşlardandır. Ayrıca Seçim yapmadan önce bazalt taşın özelliklerini anlamak ne için kullanıldığının bilinmesi ile bilinçli bir taş döşeme işlemi ile dayanıklı bir peyzaj uygulaması yapılmış olur.

Bazalt Taşı Ne İşe Yarar

Genelde Bazalt taşları ne işe yarar diye soracak olursak bunların içinde tercih edilen siyah bazal taş tercih edilen yapı sektörleri için plak, bordür, küp, oluk, patlatma, parke ve mıcır türlerinde üretilebiliyor. Fakat Bazalt taşı özellikleri değişmekte olup Bazalt küp taşların kullanım alanları da çok farklıdır. Yollarda, Bahçelerde Otopark girişlerine, şömine kenarında görebilirsiniz. Bazalt taşı nerede bulunuyor sorusunun cevabı ise daha çok Ankara dolaylarında çıkar. Bazalt taşları Kayseri dolaylarında da bulunur. Bu taşlar yollarda mıcır olarak da kullanırlar. Bazalt’a dolomit taş olarak peyzajlarda özellikle tercih edilmektedirler.

Bazalt küp taşların kullanıldığı yerler

Bazalt plak taşı

Bu taşları doğada plak halinde de var. Fakat Alt yapı kanalizasyon sistemlerinde kullanılabiliyor. İç dış mekan kaplamalarında, yollarda, otoparklarda oldukça sık rastlanan bir Bazalt türü olan plak taşının da farklı adları bulunmaktadır.

  • Ham
  • Cilalı
  • Kum Patinalı
  • Fırcalı

Gibi tabir edilen çeşitli ebatlarda bulunmaktadır.

Bazalt küp taşı

Yine bazalt küp taşları da farklı boyutlarda kesilebildiği için oldukça kullanışlı bir yapı taşı. Dekoratif uygulamalarda en çok tercih edilen taşlar arasında Sıcak soğuk hava ortamlarına uyumlu olduğu için binaların içlerinde ve dışlarında rahatlıkla uygulanabiliyor. Üstelik Peyzaj uygulamalarında sık rastladığımız bazalt küp taş, zeminlerde, kaldırımlarda da dikkat çeken bir türdür.

Bazalt bordür taş

Büyük sütunlar gibi görünen ve altıgen prizma şeklindedir. Bordür taşları kenar taşı olarak tercihdendir. Bu taşlar bazalt plak taşlarının döşemelerinin sağlamlaştırılması içindir. Ayrıca Bazalt bordür taşlarının uygulanacak mekan veya alanlara göre kesim işlemi gerekebilir. Böylece Bu taşlar daha çok kesme bordür ve kırma bordür taşları olarak iki tanedir.

Kesme bordürler Daha çok yol kenarlarında ve yol bölme işlemlerinde;

Kırma bordürler Bahçe ve peyzaj uygulamaları ile patika ve yürüme yollarında kullanılan taş türleridir.

Patlatma Bazalt taşları

Patlama bazalt taşları uygulamalarında sık rastladığımız bir taş türü. Böylece Restoran ve iş yeri bahçesi ile evlerden tutunda bu dekoratif bir alan görmek mümkün. Ayrıca Estetik bir dekor görünümü sağlar ve tarihi dekorları andıran modern bir havası vardır. Fakat Boya gerektirmediğinden özellikle iç mekanlarda sık sık karşılaşmaya başladığımız Bazalt patlatma taşlarına ihtiyaç ve tercih her geçen gün artmaktadır. Ayrıca bu boyutların dışında da kesim yaparlar.

Andazit Taşı

Ankara dolaylarında çoğunlukla çıkar kırmızıya benzeyen ve bir taş olup çeşitli mimarilerde tercih sebebidir.

Bazalt Taş Modeleri

Bazalt Taş döşeme ustalarına ulaşmak için iletişime geçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Telefon Et