Konya Granit Küptaş Ustası

0 Comments
konya küptaş

Konya Granit KüpTaş Ustası denildiğinde taş işçiliğinde, daha çok bu güzide ilimizden önemli sanatkar ve tecrübeli granit küp taş usları bilinmektedir.   

Konya Küp taş ustası

Granit küp taş oluşumunda kayayı yeryüzünden çıkar. Taşocaklarından oyulmak üzere plaka veya küpler halinde kesen testerelere kadar çeşitli yöntemler vardır. Sırada, taşı oyan, cilalayan ve küp taş yapanlar vardır. Taşın sağlam bir şekilde yerine sabitlenmesini sağlayan duvarıdır. Ustaları, ister zemine, ister bir kaide üzerine, hatta bir binanın iç kısımları için bile şekil vermişilerdir.

Daha çok günümüzde granit küp taş döşeme zanaatı öğrenmek, hem sahada hem de şantiyelerde belki de çok fazla eğitim gerektirir.  Konyalı küp taş ustaları çoğu küp taşların, nasıl kullanılacağı, taşı nasıl döşeme ustalığını ve bir oyuncak dizer. Her birinin nasıl sabitlenmesi gerektiği konusunda yetişme koşulları ve o granit küptaş ustası tecrübesi ile de birleşince o işin hakkını veren ustalar olarak bilinmektedirler.

Bu işten kalkınan taş ustasının genellikle şantiyede saha deneyine sahip kursa katılması başlaması gerekir. En iyisi,  granit küp taş işi yapan ustaların yanında çıraklıktan başlayarak devam etmeleri gerekmektedir.

Granit küptaş ustası yaptığı işler nelerdir?

Anıtlar veya özel alanlar söz konusu olduğunda, taş duvarcıların genellikle şunları yapması gerekir:

  • Taşı tanımak
  • İstenen şekle göre döşemek
  • Tasarımları oluşturmak
  • Projeye göre fikir vermek
  • Doku ve küp taş şekillerini bilmesi

Konyada Küp Taş Ustası

Daha geniş taş işçiliğinin aksine; mekanların yollarına granit küp taş döşeme konusunda kendilerini geliştirmişlerdir. Ancak granit küp taş ustalığının dışında taş işçiliğinin çok daha ayrıntılı olduğu bilinmektedir.  6 yüzü olan bu granit küp taşları Konyalı küp taş ustaları için tanıdık bir andır. Ve hemen yere hangi yüzünün konulacağı konusunda ki tecrübelerini konuşturur ve taşı döşenen yere yerleşir.  

Bu biraz zor, fiziksel bir iştir. Oysa Tek bir hatalı taş dizilimi görüntüyü bozar. Emeğin ve tecrübenin ürünü olarak Konyalı granit küp taş ustaları bu işi hakkıyla yerine getirirler.

Ancak taşla çalışmayı işleri yapmaları bu işten ailelerini geçindirmeleri bu sanatın ayrı bir önemini de belirtmektedir. Ustalarımızla iletişime geçebilir ve fikir edinebilirsiniz. Günümüzde tecrübeli bordür taş utalarına ulaşmak oldukça zordur. Doğal   taş uygulamaları için iletişime geçin.  Bu ustalara ulaşmak için  taş ustası iletişim bölümünden internet sitemizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca bordür   taş döşeme ustaları sekmesinden de ulaşbilirsiniz. Yine Ankara   taş utaları sosyal medya iletişim ve  youtube kuptaşutaları sekmemizden ulaşabilirsiniz. Yine Arnavut kaldırım ustaları ve bazalt taş ustaları sekmemizden de ulaşabilirsiniz. Ayrıca tüm   taş ustalarına ulaşmak için bizleri arayabilirsiniz.

Hiç şüphe yok ki granit küp taş ustası. Arnavut kaldırım taşı , bazalt taşı, kaldırım taşı ustası gibi ustalıklar denilince ilk akla gelir. Özellikle Konya granit küptaş ustası veya Konya küp taş usları gelmektedir. Günümüzde tecrübeli granit küptaş utalarına ulaşmak oldukça zordur. Doğal küp taş uygulamaları için iletişime geçin.  Bu ustalara ulaşmak için küptaş ustası iletişim bölümünden internet sitemizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca granit küptaş döşeme ustaları sekmesinden de ulaşbilirsiniz. Yine küptaş utaları sosyal medya iletişim ve  youtube kuptaşutaları sekmemizden ulaşbilirsiniz. Yine Arnavut kaldırım ustaları ve bazalt taş ustaları sekmemizden de ulaşabilirsiniz. Ayrıca tüm küp taş ustalarına ulaşmak için bizleri arayabilirsiniz. Ayrıca granit küptaşı ustalarının yer döşeme işlerini takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Telefon Et