Granit Taşları

0 Comments
granit küp taşları

Granit

Granit özelliği bakımından her yerde bulunmayan bit taştır.  Peyzaj uygulaması olarak daha çok sert zeminlere yapılan doğal taş granit küp taş ve granit taş malzemeleridir. Bu uygulamalar daha çok granit taş işçiliklerinde granit plak, granit bordür taşı, granit oluk, granit bordür uygulamaları olarak da adlandırılır 

Normalde Granit taşın kapsamı ok geniş ve birçok uygulama alanları vardır. Örneğin evlerimizdeki granit mermer yapılar banyo mutfak gibi birçok bölümlerde tercih edilmektedir. Oysa Granit taşlar ve granit küp taşlar ise daha çok sert otopark önleri, bahçeler yollar gibi birçok alanda kullanılırlar. 

Granit Küp Taş  

Granit küp taşlar sağlam yapısı ve dayanıklılığı ile ve ayrıca iyi bir granit küp taşı döşeme işçiliği ile daha da uzun ömürlü olarak devam etmektedir. Yine bu granit küp taşlar peyzaj işlerinde olmak üzere doğal kırma granit olarak veya sulu kesim ve bıçak kesimi olarak da kullanılmaktadır. Fakat yirmi yıllın üzerinde granit küp taşı döşemeciliğimiz ile yurt içinde ve yurt dışında bu hizmetler verilmektedir. 

Taş ocaklarında bu granitler çeşitli ebatlarda kesimler veya kırma işlemleri yapılarak hazırlanmaktadır. Bu ebatlar genellikle 4×6 granit küp taşı, 6×8 granit küp taşı ve 8×10 granit küp taşı olarak üretilmektedir. Bu taşların bazalt taşı olarak da bulunmaktadır bazalt küp taşlar ise daha çok rengi bakımından biraz daha koyu olarak adlandırılmaktadır. 

Granit taşı ile Doğal taşlar arasında fark ise granit taşlar yüzeyleri daha keskin ve şekil verilebilir taşlar olarak bilinir oysa ki doğal taşlar ise doğa da bulunan muhtelif taşların tamamına denilir. 

Bazalt Taşı ve Özellikleri

Volkanik taş kökenli olan bu taş,  Bazalt küp taşlar  sertlik açısından uygun olan modellerinden  küp taşı, parke taşı, döşeme taşı,  kaplama taşı, bordür taşı, oluk taşı, adım taşı ve harpuşta taşı gibi değişik şekillerde  üretilmektedir.   Bu taşlar daha çok   mimari şekillerde ve çevre düzenlemelerinde peyzaj düzenlemelerinde kullanılmaktadır. 

 

Bazalt taşının aranan özellikleri    

  • Suyu geçirmezler
  • Suda dağılmayan özelliği vardır
  • Siyah ve füme renklidir
  • Bazalt Taşı koku yapmayan bir taştır 
  • Kesicilerle kesildiğinde düzgün yüzeyleri oluşur.
  • Bazalt taşları doğallığı ile de tercih edilirler
  • Daha çok   İç Anadolu Bölgemizde Bazalt üretimi yönünden son yıllarda önem kazanmıştır

Bu özellikleri ile Bazalt Taşı birçok projede tercih edilen bir taştır.   Bu taşlar ülkemizde üretilmekte olup yurt dışına da ihracatı yapılmaktadır.  Bizim Ülkemizde ise daha çok kullanılan bazalt taşı, küp taşı, bordür taşı, plak taşı ve oluk taşıdır. Yine en çok tercih edilen istenilen ve   çevre düzenlemesine göre  4×6 bazalt taşı, 6×8 bazalt  taşı ve 8×10 bazalt taşı şeklinde  boyutları tercih edilmektedir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Telefon Et