Doğal Taş Ticareti

0 Comments

Ülkemizde madencilikte doğal taş sektörü son yıllarda gerek üretim, gerekse ihracatta çok olumlu bir süreç içine girmiştir.

Ülkemizde 1980’li yıllarda kazanılan ivme ile diğer madencilik faaliyetlerine göre daha aktif bir konuma girmiş olan üretim ve işletme sürecindeki kalite artışı ile beraber kazanılan deneyimlerle uluslararası piyasalarda gerçek yerini edinme uğraşı içindedir.

Mermer taşlarını hem çıkaran, hem de işleyerek ihraç eden ülkelerin başında Türkiye, Yunanistan, İspanya, Portekiz, Brezilya, Arjantin, Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, Tayvan, Güney Kore gibi ülkeler gelmektedir. Yine İsrail, Suudi Arabistan, Fas, Fransa, Almanya, Belçika, İngiltere, Finlandiya, Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkeler kendi üretimlerinin yanı sıra blok alıp işleyen ülkelerdir. Rusya ile Orta Asya Cumhuriyetlerinden tutunda, Nepal, İskandinav ülkeleri, Güney Afrika ülkeleri zengin rezervlerini henüz değerlendirmeyen, blok satan ülkelerdir. Mermeri çıkaran, işleyen ve satan ülkeler arasında İtalya ve Çin sektör lideri olarak kabul edilmektedir.

Genellikle İtalya zengin mermer ve granit rezervlerinin yanı sıra mermer çıkarma ve işleme teknolojileri bakımından da öncü konumdadır. fakat çevreci grupların baskısı, rezervlerde azalma ve değişik türdeki mermerleri dünya pazarlarına sunma isteği nedeniyle, İtalya en büyük blok ithalatçısıdır. İtalya’da Carrera ve Verona bölgeleri sektörün endüstriyel kümelenme alanları olarak öne çıkmaktadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Telefon Et