Eskişehir Granit Küp Taş Ustası

0 Comments
Eskişehir granit Küp Taş Ustası

Eskişehir Granit Küp Taş Ustası denilince önce küp ocakları ve granit bazalt küp taşların geçmiş oluşumlarına bakmak lazımdır. Genelde bütün taş ocağının belki bin yıllık bir geçmişi vardır.  Bazalt küp taş ve granit küp taş   hizmeti sunanların tipik olarak yaygın oldukları görülmektedir. Ayrı bir taş türü sunarlar. Dünyada sürekli yeni malzemeler ve yeni taş ocakları arayışı, mimari için sürekli olarak özel yeni teklifler ve cazibe alanları ortaya çıkarıyorlar. Yeni çıkan makinelerin kullanımı, taş ocaklarını ve bazalt küp taş ustalarının mesleğinin önemini hassas hale getirir

Eskişehir Granit Küp Taş Ustası ile Tarihe Yolculuk

Granit küp taş işçiliği, günümüzde hala kullanılmakta olan çok da önemli birkaç geleneksel taş ustalığından biridir. Granit bazalt taşlar ilk insanlar aletleri şekillendirebildiğinden ve ev içi konutları, önemli yapıları ve günlük eserleri nasıl inşa ettiklerinden beri var olmuştur.   İnsana ilham verici ve efsanevi anıtlarımızdan bazıları antik taş işçiliğinin harika örneklerinden görebilmekteyiz. Bazılarının başında Giza Piramitleri ve Tac Mahal‘i düşünün bunların dışında Anadolu Medeniyetinin bulunduğu eşsiz ve birçok yapıda taşları görmekteyiz.

Eskişehir granit küp taş ustalığı
Eskişehir granit küp taşı

Günümüzde intikal eden granit bazalt taş işçiliği de iyi taş işleme becerilerinin yüzyıllar boyunca devam eden bir gelenek olduğunu ve üretebileceğini kanıtlamaya yetiyor. Türkiye de granit küp taş ustalarının yetişmesinde muhtelif yerlerde bulunan granit taş ocaklarının bulunması sürekli tedarikini garantileyen yerlerin olmasından dolayı işçiliğinin de gündeme gelmesi söz konusu olmuştur. Bundan dolayı Eskişehir Bazalt küp taş ustaları gündem olmuş ve piyasaya işçilikleri ile ve tecrübeleriyle girmişlerdir. Hatta Eskişehir Bazalt küp taş ustaları da olsalar Sivas dan çıktıkları bilinmektedir.  

Bazalt taşlar ve dolayısıyla küp taşlar doğal taş anlamında, dünyadaki en eski yapı malzemelerinden biridir. Olumlu özellikleri, binlerce yıl önce zaten takdir edildi. 

Granit Küp Taş Taş Ustalarının Taşları

Ülkemizde ki taş ocaklarında birçok çeşidi bulunmaktadır. Beyaz Granit blokların işlenmesi, kesildikleri yerde gerçekleşir. Bu önemli bir şekilde bazalt küp taş ustalarının usta ellerle gerçekleştirdiği iştir ve müşterilerin ilgisini çekebilecek standart boyutlara göre kesilmiş herhangi bir ürünü tedarik edebilecek haldedirler. Bu granit küp taşlar usta Eskişehirli küp taş ustalarının ellerinden geçerek yollara, meydanlara, caddelere, özel alanlara, tarihi yapıların bahçe ve yolların itina ile ustalıklarını adeta konuşturacak şekilde döşerler.

Öncelikle  Eskişehir küp taş ustaları ellerinden birçok yere bu taşlar döşenmiş olup geleneksel binlerce yıllık taş ustalığına da hizmet etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Telefon Et