Doğal Taşların Tarihçesi ve Oluşumu

0 Comments
doğal taş

Doğal Taş

Doğal taşların tarihçesi insanlık tarihi ile evrilerek günümüze kadar devam etmiştir. Doğal taş oluşumları ve insanların yaşamlarını kolaylaştırmak için çeşitli şekillerde kullanılmışlardır. Taki günümüze kadar doğal küp taş halini almasından tutunda dünyaca ünlü taş ustalarına ilham kaynağı olmuş çeşitli sanat eserlerinde kullanılmıştır. Doğal taşlar Yaşadığımız yerde yaşam alanlarına ve yapılara estetik bakış açısı ve dayanıklılık ve modernlik sağlayan doğal taşların hayatın bir parçası haline gelmesi sonucu artan ilgi ve talep doğrultusunda doğal taş üretimi de aynı zamanla hız kazanmıştır.

Marmara adasından neredeyse dünyanın en eski mermer üreticileri olan Türkiye’de, 4.000 yıl önce mermer çıkarılmaya başlanmıştır. Renk olarak 600’ün üzerinde renk çeşidinin bulunduğu bulunduğu ülkemizde granit taşın yanı sıra 300 çeşit mermer ile 200 çeşit traverten ile kireç taşı bulunmaktadır. Üretilen miktar ve önemi göz önüne alındığında Ülkemizin sahip olduğu potansiyelle mermer ve doğal taş sektöründe dünyanın en büyük beş ülkesinden birisidir.

Günümüzde Ülkemizde 179 ülkeye neredeyse resmi kurumların bilgisi ile 2 milyar dolar değerinde mermer ve doğal taş ihracatı yapılmakla birlikte ülke gelirine katkıda bulunmaktadır. Doğal taş yatakları olarak Türkiye de muhtelif yerlerde bulunmaktadırlar bu yerlere taş ocakları kurulmuş ve istihdam yaratmaktadır.

Doğal Taşların Özelliklerine Göre Sınıflandırılması

  • Doğal Taşlar

• Mineral Tane Boyutlarına Göre

• Mineral Bileşim ve Oranlarına Göre

• Yapı ve Dokularına Göre

• Jeolojik Olarak

• Ekonomik Şartlara Göre

• Ticari Pazara ve Renge Göre

• Sertliklerine Göre

• Kullanım Şekline Göre

• Kökenlerine Göre

Türkiye’nin sahip olduğu Alp sıra dağlarının bir parçası olan rezerv bakımından doğal taş sektöründe Uluslar arası bir paya sahiptir denebilir. Bu rezervin büyük bir kısmı Trakya ve Batı Anadolu da yer almaktadır. Genelde bir arada bulunan iller arasında Afyon, Balıkesir, Burdur, Bursa, Denizli, Tokat, Bilecik, Muğla, Eskişehir ve Çanakkale illeridir. Son yıllarda önem kazanan ve Diyarbakır da da bulunmaktadır. Madencilik sektöründe önemli bir yeri olan doğal taşların ülkemizde ve dünyada üretimi ve potansiyeline sahip olduğu bilgisi bilinmektedir. Doğal taş kaynakları ve üretime katma değer katmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Telefon Et