Ankara Bazalt Taş Ustası

0 Comments
Ankara bazalt taşları

Ankara Bazalt Taş Ustası denilince önce küp ocakları ve granit bazalt küp taşların geçmiş oluşumlarına bakmak lazımdır. Genelde bütün taş ocağının belki bin yıllık bir geçmişi vardır.  Bazalt küp taş ve granit küp taş   hizmeti sunanların tipik olarak yaygın oldukları görülmektedir. Ayrı bir taş türü sunarlar. Dünyada sürekli yeni malzemeler ve yeni taş ocakları arayışı vardır. Ancak mimari için sürekli olarak özel yeni teklifler ve cazibe alanları ortaya çıkarıyorlar. Yeni çıkan makinelerin kullanımı, taş ocaklarını ve bazalt küp taş ustalarının mesleğinin önemini hassas hale getirir

Ankara bazalt küp taş usta
Ankara bazalt küp taş ustası nerede

Ankara Bazalt Taş Ustası ile Medeniyete Yolculuk

Bazalt Granit küp taş işçiliği, günümüzde hala kullanılmakta olan çok da önemli birkaç geleneksel taş ustalığından biridir. Granit bazalt taşlar ilk insanlar aletleri şekillendirebildiğinden ve ev içi konutları, önemli yapıları ve günlük eserleri nasıl inşa ettiklerinden beri var olmuştur. Fakat İnsana  ilham verici ve efsanevi anıtlarımızdan bazıları antik taş işçiliğinin harika örneklerinden görebilmekteyiz. Bazılarının başında Giza Piramitleri ve Tac Mahal‘i düşünün bunların dışında Anadolu Medeniyetinin bulunduğu eşsiz ve birçok yapıda taşları görmekteyiz.

Bazalt Taş İşçiliği

Günümüzde intikal eden granit bazalt taş işçiliği de iyi taş işleme becerileri vardır. Ancak yıllar boyunca devam eden bir gelenek olduğunu ve üretebileceğini kanıtlamaya yetiyor. Türkiye de granit küp taş ustalarının yetişmesi önemlidir. Muhtelif yerlerde bulunan granit taş ocaklarının bulunması sürekli tedarik gerekir. Garantileyen yerlerin olmasından dolayı işçiliğinin de gündeme gelmesi söz konusu olmuştur. Bundan dolayı Ankara Bazalt küp taş ustaları gündem olmuş ve piyasaya işçilikleri ile ve tecrübeleriyle girmişlerdir. Hatta Ankara Bazalt küp taş ustaları da olsalar Sivas dan çıktıkları bilinmektedir.

Bazalt taşlar ve dolayısıyla küp taşlar doğal taş anlamında, dünyadaki en eski yapı malzemelerinden biridir. Olumlu özellikleri, binlerce yıl önce zaten takdire şayandır. 

Bazalt Taş Ustalarının Taşları

Ülkemizde ki taş ocaklarında birçok çeşidi bulunmaktadır. Beyaz Granit blokların işlenmesi, kesildikleri yerde gerçekleşir. Bu nedenle önemli bir şekilde bazalt küp taş ustalarının usta ellerle gerçekleştirdiği iştir. Müşterilerin ilgisini çekebilecek standart boyutlara göre kesilmiş herhangi bir ürünü tedarik edebilecek haldedir. Bu granit küp taşlar Ankaralı küp taş ustalarının ellerinden geçer. Yollara, meydanlara, caddelere, özel alanlara, tarihi yapıların bahçelere yapılır. Yolların itina ile ustalıklarını adeta konuşturacak şekilde döşerler.

Ankara küp taş ustaları ellerinden birçok yere bu taşlar; döşenmiş olup geleneksel binlerce yıllık taş ustalığına da hizmet etmiş sayılırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Telefon Et