Sivaslı Küp Taş Ustaları

0 Comments
sivas ve küp taş ustaları

Sivaslı küp taş ustaları denilince önce küp ocakları ve granit küp taşların geçmiş oluşumlarına bakmak lazımdır. Her taş ocağının belki bin yıllık bir geçmişi vardır.  Küp taş ve granit küp taş ile bazalt küp taş hizmeti sunanların tipik olarak yaygın oldukları görülmektedir. Ayrı bir taş türü sunarlar. Dünya çapında sürekli yeni malzemeler ve yeni taş ocakları arayışı, mimari için sürekli olarak özel yeni teklifler ve cazibe alanları ortaya çıkarıyorlar. Yenilikçi makinelerin kullanımı, taş ocaklarını ve küp taş ustalarının mesleğinin önemini hassas hale getirir

Sivaslı küp taş ustaları

Sivaslı Küp Taş Ustaları ile Medeniyetlere Yolculuk

Granit küp taş işçiliği, günümüzde hala kullanılmakta olan çok da önemli birkaç geleneksel taş ustalığından biridir. Granit taşlar ilk insanlar aletleri şekillendirebildiğinden ve ev içi konutları, önemli yapıları ve günlük eserleri nasıl inşa ettiklerinden beri var olmuştur.  En çarpıcı ve ilham verici ve efsanevi anıtlarımızdan bazıları antik taş işçiliğinin harika örneklerinden görebilmekteyiz. Bunların başında Giza Piramitleri ve Tac Mahal‘i düşünün bunların dışında Anadolu Medeniyetinin bulunduğu eşsiz ve birçok yapıda taşları görmekteyiz.

Ancak günümüze intikal eden granit küp taş işçiliği de iyi taş işleme becerilerinin yüzyıllar boyunca devam eden bir gelenek olduğunu ve üretebileceğini kanıtlamaya yetiyor. Türkiye de granit küp taş ustalarının yetişmesinde muhtelif yerlerde bulunan granit taş ocaklarının bulunması sürekli tedarikini garantileyen yerlerin olmasından dolayı işçiliğinin de gündeme gelmesi söz konusu olmuştur. Bunun içindir ki Sivaslı küp taş ustaları gündem olmuş ve piyasaya işçilikleri ile ve tecrübeleriyle girmişlerdir. Hatta Sivaslı küp taş ustaları bazı köylerinden daha bir yoğun bir şekilde çıkmışlardır

Granit taşlar ve dolayısıyla küp taşlar doğal taş anlamında, dünyadaki en eski yapı malzemelerinden biridir. Olumlu özellikleri, binlerce yıl önce zaten takdir edildi. İster iç tasarım ister dış mekan kullanımı için olsun, bu eşsiz doğal malzemeyi kullanmaktan yana birçok sebebi vardır.

Sivaslı Granit Küp Taş Ustalarının Taşları

Türkiye de ki taş ocaklarında birçok çeşidi bulunmaktadır. Beyaz Granit blokların işlenmesi, kesildikleri yerde gerçekleşir. Bu titiz bir şekilde granit küp taş ustalarının usta ellerle gerçekleştirdiği iştir ve müşterilerin ilgisini çekebilecek standart boyutlara göre kesilmiş herhangi bir ürünü tedarik edebilecek haldedirler. Bu granit küp taşlar usta Sivaslı küp taş ustalarının ellerinden geçerek yollara, meydanlara, caddelere, özel alanlara, tarihi yapıların bahçe ve yolların itina ile ustalıklarını adeta konuşturacak şekilde döşerler.

 Özellikte Sivaslı küp taş ustaları ellerinden birçok yere bu taşlar döşenmiş olup geleneksel binlerce yıllık taş ustalığına da hizmet etmiş sayılırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Telefon Et