Sivas Granit Küptaş Ustası

0 Comments
küptaş döşeme ustaları

Sivas Granit KüpTaş Ustası denildiğinde akla ilk gelen yer Sivas tır. taş işçiliğinde daha çok bu güzide ilimizden önemli sanatkar ve tecrübeli granit küp taş uslarının çıktığı bilinmektedir.

sivas granit küp taş ustası

Granit küp taş oluşumunda kayayı yeryüzünden çıkaran taş ocaklardır. Daha sonra tarafından oyulmak üzere plaka veya küpler halinde kesen testerelere kadar çeşitli yöntemler vardır. Sırada, taşı oyan, cilalayan ve küp taş yapanlar ve taşın sağlam bir şekilde yerine sabitlenmesini sağlayan duvar ustaları vardır. İster zemine ister bir kaide üzerine, hatta bir binanın iç kısımları için bile şekil vermişilerdir.

Daha çok günümüzde Sivas Granit Küptaş Ustası zanaatı öğrenmek, hem sahada hem de şantiyelerde belki de çok fazla eğitim gerektirir. Oysa Sivaslı küp taş ustaları, çoğu küp taşların, nasıl kullanılacağı iyi bilirler. Taşı nasıl döşeme ustalığını ve bir oyuncak dizer her birinin nasıl sabitlenmesi gerektiği konusunda bilgilidir. Yetişme koşulları ve Sivas Granit Küptaş Ustası tecrübesi ile de birleşir. Böylece o işin hakkını veren ustalar olarak bilinmektedirler.

Bu işten kalkınan taş ustalarının genellikle bir şantiyede saha deneyine sahip olması gerekir. Belirli bir kursa katılması veya çırak olarak başlaması gerekir. En iyisi,  granit küp taş işi yapan ustaların yanında çıraklıktan başlayarak devam etmeleri gerekmektedir.

Bir granit küp taş ustası ne yapar?

Anıtlar veya özel alanlar söz konusu olduğunda, taş duvarcıların genellikle şunları yapması gerekir:

  • Taşı tanımak
  • İstenen şekle göre döşemek
  • Tasarımları oluşturmak
  • Projeye göre fikir vermek
  • Doku ve küp taş şekillerini bilmesi

Sivas Granit Küp Taş Ustası

Daha geniş taş işçiliğinin aksine, anıt önlerine ya da tarihi mekanlara daha uygun. Bu çevre ve yollarına granit küp taş döşeme konusunda kendilerini geliştirmişlerdir. Ancak granit küp taş ustalığının dışında taş işçiliğinin çok daha ayrıntılı olduğu bilinmektedir.  6 yüzü olan bu granit küp taşları Sivaslı küp taş ustaları için o kadar tanıdık bir andır. Ve hemen yere hangi yüzünün konulacağı konusunda ki tecrübelerini konuşturur ve taşı döşenecek yere yerleştirirler.  

Bu biraz zor, fiziksel bir iştir. Tek bir hatalı taş dizilimi görüntüyü bozabilir. Bu emeğin ve tecrübenin bir ürünü olarak vardır. Ancak Sivaslı granit küp taş ustaları bu işi hakkıyla yerine getirirler. Mezar taşlarından tutunda sınırsız alanda ustalıklar akla gelmektedir.

Ancak taşla çalışmayı bir meslek ve anlam yükler. Böylece sevdikleri işleri yapmaları ve bu işten ailelerini geçindirmeleri bu sanatın ayrı bir önemini de belirtmektedir.

Hiç şüphe yok ki granit küp taş ustası, arnavut kaldırım taşı ustası, bazalt taşı ustası, doğal taş ustası, kaldırım taşı ustası gibi ustalıklar denilince ilk akla gelen Sivas granit küp taş ustası veya Sivas küp taş usları gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Telefon Et