Konya Granit Küp Taş Ustası

Küp Taş Döşeme  > Granit Küp Taş >  Konya Granit Küp Taş Ustası
0 Comments
konya küptaş

Konya Granit Küp Taş Ustası denildiğinde taş işçiliğinde, daha çok bu güzide ilimizden önemli sanatkar ve tecrübeli granit küp taş uslarının çıktığı bilinmektedir.   

Granit küp taş oluşumunda kayayı yeryüzünden çıkaran taşocaklarından, daha sonra tarafından oyulmak üzere plaka veya küpler halinde kesen testerelere kadar çeşitli yöntemler vardır. Sırada, taşı oyan, cilalayan ve küp taş yapanlar ve taşın sağlam bir şekilde yerine sabitlenmesini sağlayan duvar ustaları, ister zemine, ister bir kaide üzerine, hatta bir binanın iç kısımları için bile şekil vermişilerdir.

Daha çok günümüzde granit küp taş döşeme zanaatı öğrenmek, hem sahada hem de şantiyelerde belki de çok fazla eğitim gerektirir. Oysa Konyalı küp taş ustaları, çoğu küp taşların, nasıl kullanılacağı, taşı nasıl döşeme ustalığını ve bir oyuncak dizer her birinin nasıl sabitlenmesi gerektiği konusunda yetişme koşulları ve o granit küp taş döşeme tecrübesi ile de birleşince o işin hakkını veren ustalar olarak bilinmektedirler.

Bu işten kalkınan taş ustalarının genellikle bir şantiyede saha deneyine sahip olması, belirli bir kursa katılması veya çırak olarak başlaması gerekir. En iyisi,  granit küp taş işi yapan ustaların yanında çıraklıktan başlayarak devam etmeleri gerekmektedir.

Bir granit küp taş ustası ne yapar?

Anıtlar veya özel alanlar söz konusu olduğunda, taş duvarcıların genellikle şunları yapması gerekir:

  • Taşı tanımak
  • İstenen şekle göre döşemek
  • Tasarımları oluşturmak
  • Projeye göre fikir vermek
  • Doku ve küp taş şekillerini bilmesi

Konyalı Granit Küp Taş Ustası

Daha geniş taş işçiliğinin aksine, anıt önlerine ya da tarihi mekanların çevre ve yollarına granit küp taş döşeme konusunda kendilerini geliştirmişlerdir. Ancak granit küp taş ustalığının dışında taş işçiliğinin çok daha ayrıntılı olduğu bilinmektedir.  6 yüzü olan bu granit küp taşları Konyalı küp taş ustaları için o kadar tanıdık bir andır. Ve hemen yere hangi yüzünün konulacağı konusunda ki tecrübelerini konuşturur ve taşı döşenecek yere yerleştirirler.  

Bu biraz zor, fiziksel bir iştir. Tek bir hatalı taş dizilimi görüntüyü bozabilir. Bu emeğin ve tecrübenin bir ürünü olarak Konyalı granit küp taş ustaları bu işi hakkıyla yerine getirirler.

Ancak taşla çalışmayı bir meslek ve anlam yükleyerek sevdikleri işleri yapmaları ve bu işten ailelerini geçindirmeleri bu sanatın ayrı bir önemini de belirtmektedir. Ustalarımızla iletişime geçebilir ve fikir edinebilirsiniz

Hiç şüphe yok ki granit küp taş ustası, Arnavut kaldırım taşı ustası, bazalt taşı ustası, doğal taş ustası, kaldırım taşı ustası gibi ustalıklar denilince ilk akla gelen Konya granit küp taş ustası veya Konya küp taş usları gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Telefon Et