Granit Küp Taşlar Hakkında

0 Comments
granit küp taşlar

Doğal Granit Küp Taşlar Nasıl Oluşuyor

Granit doğal küp taşlar Türkiye de bazı yörelerde bulunmakla birlikte bazı işlemlerden geçirilerek belli standartlar da ve ebatlarda kullanışlı hale getiriliyorlar. En önemli özellikleri çok sağlam ve iyi bir işçilik ile döşenen yerlerde kalıcı hale gelebiliyor

1 Ton Granit KüpTaşı ile Kaç Metre Yer Yapar

Granit küp taşın tonu ebatlarına göre metre kare farklılığı olabilir.Genellikle yer döşemesinde, araç girişi olan yerlerde kullanılan 8*10 ebatlarındaki doğal granit küp taşın tonu 5.5 metrekare yer kaplamaktadır. Yollarda ve kaldırımlarda tercih edilen 6*8  doğal granit küp taşın tonu 6.8 metrekare yer kaplamaktadır. Öncelikle kaldırımlarda tercih edilen 4*6 doğal granit küp taşın tonu 9 metrekare yer kaplamaktadır.

Zeminin sertliği peyzaj uygulamalarında en çok tercih edilen granit taş türü, granit küp taşlarıdır. Bu mimarinin ana yapı malzemesi olarak kabul edilen granit küp taş, sağlam ve yıllarca bozulmayan yapısı nedeniyle kullanılmaktadır. Natural kırma granit, bıçak kesimi veya sulu kesim granit küp taş çeşitleri bulunmaktadır.

Bu doğal granit taşar, modern ve gelişmiş makineler ve kırma aletleri yardımıyla istenilen ebatlarda granit küp taş haline getirilmektedir. Genellikle 4x6x6, 6x8x8 veya 8x10x10 ebatlarında granit küp taş imalatı yapılmaktadır. Ayrıca ve kırma işlemlerinde, granitin doğal yapısına zarar vermemek ve renk sapmasının meydana gelmemesi için özel makineler kullanılmaktadır.

Küptaş Döşeme Ustalığı ve Uygulama

En yaygın olarak kullanılan yerler daha çok Park, bahçe, caddeler, kaldırımlar gibi alanlardır. Ayrıca binalar ve apartmanların peyzaj işçiliğinde kullanılan granit küp taşları her geçen günle birlikte daha çok kullanım alanına sahip olmaktadır. Özellikle nostaljik bir görünüm elde etmek adına Arnavut kaldırımı yapımında granit küp taşlar kullanıyor.

Granit küp taş döşeme mimarisinde görsellik açısından estetik bir görünüm kazanır. Böylece granit küp taşları, belediyeler veya inşaat sektörleri tarafından da tercih edilmektedir. Genelde ömürlü olmalarıyla, aşınmalara yıllar boyunca direnebilen granit küp taşları yaşam alanlarının artık vazgeçilmez. Böylece ögesi durumundadır diyebiliriz.

Doğal Granit küp taşı taş ocaklarında uzun uğraşlar sonucunda emekçiler tarafından çıkartılmaktadır. Böylece taşların çıkartılmasında özellikle insan gücünün olması gereklidir. Küresel Dünyanın en zengin kaynaklarından biri olan Granit küp taşı, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede bulunmaktadır.

Böylece Yapısı gereği granit küp taşları dayanıklı olma özelliğine sahiptir. Hem Ayrıca maksimum seviyede aşınma özeliği ile birçok alanda kullanılmaktadır. Böylece nedenle ham madde olarak ya da işlenir bir şekilde diğer ülkelere satılır. Böylece El beceresi ve sabır isteyen bir iş olduğu için işlenme aşamaları oldukça uğraştırıcıdır. Fakat Tüm bunları göz önünde bulundursak maliyet açısından pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Granit küp taşları kimler yapar. Günümüzde tecrübeli granit küptaş utalarına ulaşmak oldukça zordur. Bu ustalara ulaşmak için küptaş ustası iletişim bölümünden internet sitemizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca granit küptaş döşeme ustaları sekmesinden de ulaşbilirsiniz. Yine küptaş utaları sosyal medya iletişim ve  youtube kuptaş utaları sekmemizden ulaşbilirsiniz. Yine Arnavut kaldırım ustaları ve bazalt taş ustaları sekmemizden de ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Telefon Et