İstanbul Granit Küp Taş

0 Comments

İstanbul Granit Küp Taş denilince doğal ve estetik bir görünüme kavuşturmak için  yapılan peyzaj çalışmalarında en çok tercih edilen ürünler granitler ve andezitlerdir. Bu sebepten granit taşları, sert ve dayanıklı yapıları sebebiyle peyzaj mimarisinde doğal görünümün elde edilebilmesi adına Granit Küp Taş en çok tercih edilen doğal taş halini almıştır. Sert Zemin  peyzaj uygulamalarında en çok kullanılan doğal taş  ve istanbul granit küp taş  ürünleridir.

İstanbul granit küp taş

Zeminin Sert olan peyzaj uygulamalarında en çok tercih edilen granit taş türü, granit küp taştır. Bu nedenle Peyzaj mimarisinin ana yapı malzemesi olarak kabul edilen granit küp taş, sağlam ve yıllarca bozulmayan yapısı nedeniyle kullanılmaktadır. Taş ocaklarında doğal kırma granit, bıçak kesimi veya sulu kesim granit küp taş çeşitleri bulunmaktadır.

Doğada granitler, modern ve gelişmiş makineler ve kırma aletleri yardımıyla istenilen ebatlarda granit küp taş haline getirilmektedir. Genellikle 4x6x6, 6x8x8 veya 8x10x10 ebatlarında granit küp taş imalatı yapılmaktadır. Böyle kesim ve kırma işlemlerinde, granitin doğal yapısına zarar vermemek ve renk sapmasının meydana gelmemesi için özel makineler kullanılmaktadır.

Uygulama alanları park, bahçe, caddeler, kaldırımlar, binalar ve apartmanların peyzaj işçiliğinde kullanılan granit küp taşları her geçen günle birlikte daha çok kullanım alanına sahip olmaktadır. ÖZellikle nostaljik bir görünüm elde etmek adına Arnavut kaldırımı yapımında granit küp taşlar kullanıyor.

Peysaj ve Granit Küp Taş  

Şehirlerimiz de özellikle İstanbul granit küp taş  peyzaj, daha önce de belirttiğimiz üzere dış mekânlarda peyzaj mimarisinde tercih edilmektedir. Genellikle Arnavut kaldırımları, dış mekânların en gözde granit küp taş döşeme şekillerinden birisidir. Fakat otoparklarda, parklarda, bahçelerde veya kaldırımlarda tercih edilebilen granit küp taşları hemen hemen her türdeki mimariye kolay bir şekilde uyum sağlamaktadır. Piyasanın ihtiyacına göre en iyi ve en uzun ömürlü şekilde cevap vermelerinin yanı sıra, dekoratif görünümleri de göz ardı edilmemelidir.

Granit taşı ve Granit küp taşının döşeme işlemi, farklı projelerde farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ancak en sağlıklı olan döşeme yöntemi, granit küp taşın döşeneceği alanın zemininin sıkıştırılmasıdır. Burada sıkıştırma işlemi, toprak alanlarda birkaç işlem adımıyla gerçekleştirilmektedir.

Öncelikle ilk olarak toprağın mıcırla ve mekanik işlemler yardımıyla düzlenmesi gerekiyor. Ardından kompaktör veya silindir gibi bir araçla toprağı sıkıştırma işlemi yapılmalıdır. Daha sonra işlemlerle sıkıştırılan toprak, granit küp taş döşemesi için hazır hale gelmektedir.

Sert zemine granit küp taş döşemenin ilk adımında, zemine 0.5 taş tozu serpilmelidir. Granit küp taş ustaları tarafından yapılan kodlamaların sonrasında, granit küp taşları toprağın üzerine döşenir.

Granit küp taşların sıralı bir şekilde toprağa yerleşebilmesi için, ustalar düzeltme işlemleri ve çekiçleme uygulanır. Döşemenin ardından, mekanik araçlarla taşlara uygulanan sıkıştırma ve varsa düzleme işlemleriyle granit küp taş döşemesi tamamlanmaktadır.

Doğal Granit Küp Taşlar

Piyasade Granit küp taşlar, granitin doğal yapısını koruyan bir başka taş türüdür. Bunlar taş türünün bünyesine Arnavut küp taşları  ve kaldırım taşları da girmektedir.

Günümüzde Granit taşlarının çeşitliliği, bu taşların kullanım alanlarını genişletmektedir. Parklar yollar, otoparklar. Bunun gibi doğal granit küp taşlarının su olukları da bulunur.

Küp taşların işlemesi oldukça zordur. Doğal granit küp taşların fiyatları son derece uygun olabilmektedir. Bu durumun en büyük nedeni, doğal olması için taşın en az işlemden geçirilmesidir. Fakat işleme ne kadar az olursa, maliyet de aynı oranda o kadar düşmektedir. Kısaca, doğal granit küp taşlarını yaşam alanlarınızı güzelleştirmek için uygun fiyatlara sipariş edebilirsiniz.

Granit Küp taş Fiyatları 2022

 Fiyat olarak granit küp taş fiyatları taşının işleme işlemlerine en az maruz kalan taşlar vardır. Bu taşlar granit küp taşları, genel olarak granit taşlarının en uygun fiyatlısıdır. Bu farkın neden olduğunu merak edenler olacaktır. Ancak özetle doğal haliyle az işlemle üretilen bu tür doğal taşta her zaman maliyetleri düşüktür. Sonuçta bir doğal taş ne kadar fazla işlemden geçer. Doğal görünümünden farklı bir şekle bürünürse, uygulanan bu işlemlerin maliyetleri de fiyatlara yansıtır.

Üretim yerleri olan fabrikalarda doğal kırmadır. Ve bu yöntemlerle, belirli ebatlarda granit küp taşları imal edilmektedir. 4x6x6, 6x8x8, 8x10x10 gibi küçük boyutlu granit küp taşlarında maliyetler azalabiliyor. Uygulanan detaylarına göre nakliye, işçilik ve döşeme dâhil olan fiyatları kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Granit Küp Taş Usta Fiyatları

Küp taş olan en zahmetli uygulama yöntemlerinden olan granit küp taş uygulamaları ustaları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Doğal Granit küp taşları 4x6x6, 6x8x8 veya 8x10x10 ebatlarında kesilerek döşeme işlemi için hazırlanmaktadırlar. Bu şekilde kesim işlemi kırma veya sulu kesim ile gerçekleştirilmektedir. Fakat renklerde solma yaşanmaması önemlidir. Granit küp taş ustaları doğal granit küp taşları döşemeyi tercih etmektedirler. Bu nedenle granit doğal halini korur. Bu sayede daha az mekanik işleme maruz kalarak doğal rengini yüzyıllar boyunca kaybetmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Telefon Et