Tokat Granit Küptaş Ustası

Küp Taş Döşeme  > Granit Küp Taş, Granit Küp Taşı >  Tokat Granit Küptaş Ustası
0 Comments
tokat granitküp taşı

Tokat İlinin Küptaş ustaları

Güzide ilimizde olan Tokat Granit Küptaş Ustası denildiğinde taş işçiliğinde; daha çok bu güzide ilimizden önemli sanatkar ve tecrübeli granit küp taş uslarının çıktığı bilinmektedir.   

tokat granit küp taş

Granit küp taş oluşumunda kayayı yeryüzünden çıkaran taşocaklarından; daha sonra tarafından oyulmak üzere plaka veya küpler halinde kesen testerelere kadar çeşitli yöntemler vardır. Sırada, taşı oyan, cilalayan ve küp taş yapanlar ve taşın sağlam bir şekilde yerine sabitlenmesini sağlayan duvar ustaları, ister zemine, ister bir kaide üzerine, hatta bir binanın iç kısımları için bile şekil vermişilerdir.

Daha çok günümüzde granit küp taş döşeme zanaatı öğrenmek; hem sahada hem de şantiyelerde belki de çok fazla eğitim gerektirir. Oysa Tokatlı küp taş ustaları; çoğu küp taşların, nasıl kullanılacağı, taşı nasıl döşeme ustalığını ve bir oyuncak dizer. Her birinin nasıl sabitlenmesi konusunda yetişme koşulları; o granit küp taş döşeme tecrübesi ile de birleşince o işin hakkını veren ustalar olarak bilinmektedirler.

Bu işten kalkınan taş ustalarının genellikle bir şantiyede saha deneyine sahip olması; belirli bir kursa katılması veya çırak olarak başlaması gerekir. Ancak en iyisi,  granit küp taş işi yapan ustaların yanında çıraklıktan başlayarak devam etmeleri gerekmektedir.

Bir Tokat granit küptaş ustası ne yapar?

Anıtlar veya özel alanlar söz konusu olduğunda, taş duvarcıların genellikle şunları yapması gerekir:

  • Taşı tanımak
  • İstenen şekle göre döşemek
  • Tasarımları oluşturmak
  • Projeye göre fikir vermek
  • Doku ve küp taş şekillerini bilmesi

Tokatta Küp Taş Ustaları

Daha geniş taş işçiliğinin aksine; anıt önlerine ya da tarihi mekanların çevre ve yollarına granit küp taş döşeme konusunda kendilerini geliştirmişlerdir. Ancak granit küp taş ustalığının dışında taş işçiliğinin çok daha ayrıntılı olduğu bilinmektedir.  Fakat 6 yüzü olan bu granit küp taşları Tokatlı küp taş ustaları için o kadar tanıdık bir andır. Ve hemen yere hangi yüzünün koyacağı konusunda ki tecrübesini; taşı döşenecek yere yerleştirme işlemi yapar. Ama bu biraz zor, fiziksel bir iştir. Tek bir hatalı taş dizilimi görüntüyü bozar. Bu emeğin ve tecrübenin bir ürünü olarak Tokatlı granit küp taş ustaları bu işi hakkıyla yerine getirirler.

Ancak taşla çalışmayı; bir meslek ve anlam yükleyerek sevdikleri işleri yapmaları ve bu işten ailelerini geçindirmeleri bu sanatın ayrı bir önemini de belirtmektedir.

Hiç şüphe yok ki granit küp taş ustası; arnavut kaldırım taşı ustası, bazalt taşı ustası; doğal taş ustası, kaldırım taşı ustası gibi ustalıklar denilince ilk akla gelen Tokat küptaş ustasıdır. Tokat küp taş usları gelmektedir. Ustalarımız ile iletişime geçebilirsiniz

Tokatlı granit küp taş ustaları; Tokatlı granit küp taş ustası- Tokatlı küp taş ustaları, Tokatlı küp taş ustası,

Tokat küp taş ustaları; Tokat küp taş ustası, Tokat granit küp taş ustaları, Tokat granit küp taş ustası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!
Telefon Et